Про печеру - Борщівський обласний краєзнавчий музей

Про печеру

Печера Вертеба- пам'ятка природи

Карстова печера Вертеба знаходиться за 1,5 км. на північний захід від села Більче-Золоте, Чортківського району Тернопільської області. В геоморфологічному відношенні місцевість являє собою піднесене (260-310 м) горбисте плато з широкими низинами і пологими вододілами, обмежене із заходу (за 3 км від входу до печери) глибоко врізаною долиною р. Серет. Вхід до підземелля розташований на рівній поверхні лівого берега річки Серет на висоті 274 м над рівнем моря в корінному борті великої лійки-понору діаметром 35 м і глибиною 12 м. Координати входу 48◦ 47'п.ш. і 25◦ 53'с.д . Загальна протяжність дослідженого лабіринту становить 9 км. Температура повітря  тут постійна -  10 - 11°С, вологість 96 - 100% .
Порожнина утворилася в середній частині 10-метрової пачки крупнокристалічних гіпсів. За морфологією вона відрізняється від інших печер Поділля. Тут товща гіпсів настільки покарстована, що лабіринт являє собою складну систему об'ємних ходів і залів. Для печери характерна горизонтально-ярусна будова, висока густота ходів і слабкий повітряний обмін з поверхнею. Вона характеризується багатством і значною різноманітністю мінеральних утворень. Своєрідні геологічні, морфологічні і мікрокліматичні умови створили сприятливе середовище для широкого розвитку вторинних мінералоутворень. Вони різні за морфологією і генезисом. Поширеними є прозорі і білі кристали, що покривають стіни печери. Проте найбільше  зустрічаються  карбонатні форми.  Їх формування зв’язане з інфільтрацією в гіпсову товщу розчину гідрокарбонату кальцію, який утворився в результаті розчинення вапняків і мергелів, що залягають над гіпсами. В результаті на стелі і стінах печер утворилися натічні кори, каскадні напливи, сталактити. У Вертебі є цікавий і своєрідний лабіринт Кам‘яна Соломка, де поверхня стелі вкрита густими “зарослями” трубчастих кальцитових сталактитів, що мають вигляд стерні довжиною 10-12 см.
Печера знаходиться в шийці меандра (ширина 1,9 км) річки Серет. Геологи висловили припущення про підземне перетікання води крізь закарстовану породу в період врізання річкового потоку в гіпсовий масив.
Вертеба єдина з великих подільських печер, яку в давні часи люди активно використовували понад 600 років як у житлових, так і культовиих цілях. У ній знаходяться три культурні верстви енеолітичної культури Трипілля-Кукутень. Люди навідували печеру також в епоху бронзи і в пізніші часи.
Сьогодні основними жителями печери Вертеби є кажани. Особливо вони її заполоняють взимку. Серед рукокрилих мешкнців підземелля - 4 види, занесені до Червоної книги України.